Arka Noego

Muzeum sztuki sakralnej w Pławnej Dolnej

Niesamowicie tajemnicza a zarazem magiczna miejscowość Pławna, coraz bardziej nas zaskakuje, tuż zaraz obok wyniosłego Kościoła pod wezwaniem Św.Tekli znajduje się Arka Noego. Tak..tak.. dobrze słyszycie, najprawdziwsza Arka Noego wprost ze Starego Testamentu. Stanęła ona na pustym polu, nieopodal Zamku Śląskich Legend i Grodu Rycerskiego. Mierzy ona 40 metrów długości, 15 metrów szerokości, a wysoka jest na 10. 

 


Budowa Arki ruszyła w 2013 roku, zajęła ona około 8 miesięcy. Pobliscy mieszkańcy wioski bardzo entuzjastycznie i ochoczo przystali na budowę muzeum. Bardzo zaangażowani sami przyłączyli się do działania. Drewno, z którego została zbudowana Arka Noego, dostało nowe życie i jest z odzysku. Belki pochodzą ze starych stodół, ich wiek śmiało można oszacować na około 140 lat, co dodaje niezwykłości temu miejscu. Oprócz powalającej ilości drewna, do budowy użyto jeszcze tony głazów i tysiące kamieni.  Jak na prawdziwą Arkę przystało, nie obyłoby się tutaj bez zwierząt. Widać je już od samego wejścia na polanę, na której została zbudowana arka.  Przed samym wejściem czekają na nas figury zwierząt, realnych rozmiarów. Mamy słonia, żyrafę a nawet nosorożca. A już niebawem zagoszczą u nas na stałe żywe zwierzęta!


Wnętrze Arki również w całości zostało zbudowane z drewna. Mieści się tutaj muzeum sztuki sakralnej. Zobaczycie tutaj między innymi replikę Całunu Turyńskiego, relikwie świętych, a także możecie zobaczyć u nas ekspozycje odwzorowujące niektóre opowieści biblijne. Odwiedzając Arkę w Pławnej, dowiecie się jak wizerunek Chrystusa zmieniał się w Polsce na przestrzeni lat, a także zobaczycie ikony prawosławne z zagranicy. Wewnątrz naszej Arki znajduje się Replika Tabliczki z Dekalogiem, oraz krzyżyki wykopaliskowe. Ich wiek oszacowano na około 150 do 200 lat. Najcenniejszym jednak eksponatem jest bez wątpienia Biblia pochodząca z 1733 roku, napisana została pismem gotyckim, w języku niemieckim. Biblia posiada drewnianą okładkę, a każda kartka w dalszym ciągu jest czytelna. Pochodzi z prywatnego zbioru pomysłodawcy i twórcy, a także niesamowitego artysty... Dariusza Milińskiego. Jego dzieła również można podziwiać we wnętrzu Arki Noego.

Jak do nas trafić

Magiczna Pławna

Pławna Dolna 93
59-623 Lubomierz
tel. 793 794 638