Prawdziwa podróż do XVIII wieku
Litografia to metoda druku w której obraz jest rysowany na płycie litograficznej wykonanej z wapienia lub metalu za pomocą specjalnego tuszu litograficznego. Technika ta została wynaleziona w 1796 roku przez niemieckiego rysownika i wynalazcę Aloisa Senefeldera.
Litografia stała się popularna w Europie i Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie XIX wieku, szczególnie w dziedzinie plakatu artystycznego. W latach 50. i 60. XIX wieku zaczęto stosować litografię w przemyśle reklamowym, co doprowadziło do rozwoju grafiki reklamowej.
Obecnie stosowana jest głównie przez artystów, którzy oddani są tej formie tworzenia obrazu.
Jak wygląda proces tworzenia pracy litograficznej?
Rysunek wykonuje się na specjalnym kamieniu litograficznym, w tym celu używa się tuszu. Odbitki można wykonywać ponownie wielokrotnie.
Warsztaty litograficzne w Magicznej Pławnej
Warsztaty, które zapewniają prawdziwą podróż w czasie! Cofnijmy się do XVIII wieku, gdzie niczym pradawni drukarze - stworzymy własne prace litograficzne! Litografia okazała się przełomowym momentem druku na świecie, stała się nową metodą grafiki. Rysunek wykonuje się na specjalnym kamieniu
litograficznym, w tym celu używa się tuszu. Odbitki można wykonywać ponownie wielokrotnie. Ta technika odeszła już w zapomnienie, ale do dnia dzisiejszego cieszy się popularnością wśród artystów. To wyjątkowo ciekawa lekcja historii w praktyce, ale także świetna zabawa!